Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Németországban topmenedzser vetette fel, hogy meg kellene adóztatni a robotokat, amelyek átveszik az emberek munkáját az üzemekben. Fontos dologról beszélt.
„Ezért kulcskérdés, hogy az országok szellemi, politikai és gazdasági elitje elfogadja: a technológiai fejlődés nem cél önmagában. Az országok nem azért léteznek, hogy a gyárak nagyobb tempóban gyárthassák termékeiket, hanem azért, hogy minél több lakójuknak méltó életet teremtsenek.
Márpedig ha így van, akkor egyenként kell megnézni minden jelentős innovációt, hogy használ-e a társadalomnak. Például jó-e egy országnak, ha a multinacionális cég helyi egysége csökkentheti kiadásait, mert ember helyett robotot „alkalmaz”, így több profitot termel, többet tud fejlesztésre fordítani, hogy aztán hosszú távon több profitot termeljen. Esetleg annak árán, hogy közben pár ezer ember elveszíti az állását.
Minden országban mérlegelni kell, megéri-e ez a társadalomnak. Főként, ha komplett gazdasága olyan cégekre épül, amelyek technológiai újításokkal képesek lesznek kiváltani a termelésből az embereket.”